طراحی پوستر و کالیگرافی خیمه سوزان

آنچه که در طراحی پوستر اطلاع رسانی مراسم عصر عاشورا “هیئت جنت الحسین شهرری” مورد نظر بود، نمایش حالتی از غم و فضاسازی غمگین در طراحی به مناسبت ایام فاطمیه و استفاده از حالتی جیغ و چشمگیر در طراحی که مورد توجه عموم و همچنین موجب جلب توجه واقع شود.

از طرفی از آنجا که در حالت کلی نیز طراحی پوستر اطلاع رسانی مذهبی بر طبق قواعد و قوانین مذهبی قابل اجرا و برقرار است، بنابراین باید از ساختاری منسجم بهره ببرد و ترکیب بندی ای هیجانی، تبلیغاتی و حزن انگیز را داشته باشد. بدین منظور یک ترکیب بندی برگرفته از فضای هیئتی و مذهبی به استحکام بصری کار کمک می کند.

در پوستر طراحی شده توسط مرکز طراحی ایران دیزاین، سعی شد تا ایده ای به تصویر کشیده شود که علاوه بر مفاهیم کلیدی فوق، از نظر بصری ترکیبی جذاب و زیبا نیز داشته باشد. در ایده پوستر طراحی شده، مجموعه‌ای از کادرهای نظر (بالن کامنت) که به شکل نمادین بر گرد هم چیده شده‌اند تا نمایانگر مجموعه‌ای از عواطف و احساسات و همچنین نشان دهنده ی مراسم منصوب به اهل بیت (علیهم السلام) باشند.

همانطور که در طرح دیده می شود، وجود مربع های متناظر درتصویر و همچنین ارکان آن، نشان از آن دارد که شمای کلی طرح حالتی اصولی داشته و به منظور جذب مخاطب و همچنین حضور پیدا کردن او در مراسم طراحی شده است و علاوه بر آن، با حفظ حالت غم و غزا نیز، حالتی دلنشین را ایجاد نموده است.

نوع ایجاد سایه در طراحی نیز به عنوان حالتی نیمه تاریک بوده که برگرفته از ذهن و زاویه دید فرد می باشد و بدین ترتیب ایجاد حالت نیمه رنگی و همترازی ترکیب استفاده شده بیشتر به چشم می آید.

نمونه کارهای مشابه